Tacy pacjenci będą mieli wszczepione cztery chipy, łączące do 4000 różnych neuronów. Neuralink Corporation to firma neurotechnologiczna opracowująca wszczepialne interfejsy na drodze mózg-maszyna (z ang. BMI – brain-machine interfaces), założona przez Elona Muska. Wpisując w wyszukiwarkę zapytanie Elon Musk Neuralink, dowiemy się, że siedziba firmy znajduje się w San Francisco. Pomimo tych wyzwań, perspektywa rozwoju superinteligencji dzięki projektom takim jak Neuralink jest ekscytująca.
Według Bloomberga od momentu powstania firma zatrudniała kilku wysoko postawionych neurologów z różnych uniwersytetów4. Do lipca 2019 roku otrzymała 158 mln dolarów (z czego 100 mln pochodziło od Muska) i zatrudniała 90 pracowników5. W trakcie nocnej prezentacji Elon Musk w swoim stylu omówił działanie chipu Neuralink, który docelowo ma łączyć mózg z komputerem. Od czasu pierwszej prezentacji projekt mocno się zmienił, ale też wreszcie zaprezentowano go w ruchu. Choć, jak to w przypadku Elona Muska, na swój sposób kontrowersyjnie. Elon Musk rozbudza naszą wyobraźnię głównie swoimi kosmicznymi inicjatywami, ale to Neuralnik może okazać się najważniejszym przedsięwzięciem, jakiego podjął się założyciel SpaceX.
Backend Developer – czym się zajmuje, na jakie zarobki może liczyć?
W tym miejscu można wymienić chociażby implanty ślimakowe, które w pierwotnej wersji opracowano jeszcze w końcu lat 50. Te zaawansowane urządzenia elektroniczne przekształcają dźwięk na impulsy elektryczne pobudzające nerw słuchowy, dzięki czemu osoby cierpiące na głuchotę są w stanie odbierać wrażenia słuchowe. Z kolei na początku nowego tysiąclecia amerykańcy naukowcy rozpoczęli pracę nad interfejsem o nazwie BrainGate, którego celem było przywrócenie sprawności pacjentom z urazami rdzenia kręgowego oraz cierpiącym m.in. BrainGate pozwalał już na precyzyjne sterowanie inteligentnymi protezami rąk. A to zaledwie ułamek dotychczasowych osiągnięć współczesnej neurologii.
Teoretycznie implant Neuralink powinien zapewnić wyższy stopień precyzji niż inne tego typu urządzenia. System Neuralink wykorzystuje zaawansowane mikroelektrody do odczytywania i interpretacji sygnałów mózgowych. Technologia ta otwiera nowe możliwości w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami, leczenia chorób neurologicznych oraz rozszerzania ludzkich możliwości poznawczych. Projekt wzbudza jednak również pytania dotyczące bezpieczeństwa, prywatności oraz etycznych aspektów bezpośredniej ingerencji w ludzki mózg. Neuralink zaczyna od pomocy osobom sparaliżowanym, ale zgodnie z zapowiedziami Elona Muska wszczepy firmy z czasem mają też odpowiedzieć na potrzeby osób niesłyszących czy niewiadomych. W swoim stylu miliarder marzy też jednak o rozwoju możliwości przeciętnych osób, np.
Jak działa Neuralink? Przewodnik po technologii implantów mózgowych
Osoby zainteresowane uczestnictwem w badaniu mogą dołączyć do rejestru pacjentów Neuralink. Warto tu dodać, że nie ma oficjalnych informacji dotyczących zakresu geograficznego rekrutacji. Niemal każde stworzenie, które Zmniejszenie ryzyka na rynku forex otrzymało implant Neuralink, miało problemy zdrowotne wywołujące cierpienie. Pojawiały się przypadki krwotoków w mózgu oraz samookaleczenia się zwierząt. Jedna z małp odgryzła sobie palce u rąk i nóg w wyniku traumy związanej z zabiegiem.
Problemy etyczne związane z Neuralink – chip w mózgu?
Wcześniejsze badania Neuralink na zwierzętach podlegały ostrej krytyce za prace chirurgiczne na zwierzętach, zwłaszcza naczelnych. Medycyny Odpowiedzialnej, twierdziły, że Neuralink spartaczył wiele z tych operacji. Nadrzędnym celem badań Neuralink jest pomoc pacjentom, Stany Zjednoczone-rekordowe wysokie tony; Obligacje spadek którzy urodzili się niewidomi, bądź stracili wzrok, a także tym z zaburzeniami czynności ruchowych, które spowodowane zostały np. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney ostrzegają, że powszechne wykorzystanie technologii Neuralink może prowadzić do pogłębienia nierówności społecznych na niespotykaną dotąd skalę.
Co Musk zrobi dalej? Badania kliniczne na ludziach w 2024 r.
Elon Musk zapewnił, że żadne zwierzę nie zginęło z powodu implantu. Implanty mózgowe będą zbierać dużo informacji o naszych myślach i zachowaniach, co oczywiście może stanowić zagrożenie dla naszej prywatności. Choć Neuralink jest jednym z bardziej fascynujących projektów na świecie, nie brakuje też obaw i kontrowersji dotyczących jego wprowadzenia. Poniżej prezentujemy kilka głównych problemów etycznych związanych z implantami mózgowymi. Wiele aspektów tej filozofii dotyczy wykorzystania i rozwoju technologii takich jak sztuczna inteligencja, neuroprotezy, genetyka, biotechnologia, a także kosmetyczna inżynieria genetyczna. Obecnie Neuralink jest firmą prywatną, co oznacza, że akcje Neuralink nie są dostępne na otwartym rynku.
Neuralink to innowacyjna firma założona w 2016 roku przez Elona Muska. Celem firmy jest zbadanie i rozwijanie implantów mózgowych, które pozwolą ludziom na bezpośrednie połączenie mózg-maszyna (Brain-Machine Aktualizacja rynku 2 czerwca USD poza najniższymi poziomami Interface). Jednym z kluczowych etapów badań nad technologią Neuralink są eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach. W 2021 roku firma opublikowała film przedstawiający małpę, która dzięki implantowi Neuralink była w stanie grać w grę wideo za pomocą samego umysłu. Badania na zwierzętach mają na celu sprawdzenie, jak chip działa w praktyce, zanim technologia zostanie przetestowana na ludziach.
Podczas niedawnego wywiadu Elon Musk odważnie stwierdził, że do 2050 roku w każdym domu znajdzie się humanoidalny robot. Neuralink, czyli z jednej strony niesamowicie rewolucyjny i ekscytujący projekt, a z drugiej cała masa obaw, które (niestety) wydają się bardzo uzasadnione. W laboratoriach Facebooka projektowane są produkty, które mają szansę zmienić sposób korzystania z sieci i przyszłych aplikacji. Jednym z nich mogą być opaski na nadgarstki, wykorzystujące elektromiografię do odczytu i przekazywania subtelnych sygnałów nerwowych. Dzięki tej technice możliwe ma być jeszcze precyzyjniejsze sterowanie narzędziami w aplikacjach rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Często eksplorowanym motywem w popkulturze jest nadawanie zwierzętom cech ludzkich.
- Musk zdradził niedawno, że Neuralink pozwolić ma uporać się z szumami usznymi.
- MIT Technology Review opisał wówczas projekt jako „bardzo niepewny”.
- To, co Neuralink zaprezentował, to ważny punkt wyjścia w kierunku rozwoju interfejsów mózgowo-komputerowych, które mogą zmieniać życie osób z niepełnosprawnościami.
Musk twierdzi również, że Neuralink został częściowo założony właśnie w celu „złagodzenia zagrożenia ze strony AI”. Mimo wszystko, łącząc wszystkie te kropki, można się zaniepokoić. Ciężko nie odnieść wrażenia, że to początek cyberpunkowej wizji inwazyjnej ingerencji w ludzkie ciało. Chociaż taki chip wzbudza naturalne wątpliwości – w końcu rejestruje absolutnie wszystkie reakcje naszego mózgu – to jest kilka innych aspektów, które zwyczajnie przerażają. Elon Musk wszczepił swój Neuralink świni, a koreański zespół Jae-Woonga Jeonga z Korea Advanced Institute of Science and Technology postanowił przeprowadzić testy na szczurze. W ten sposób uzależnione od kokainy zwierzę przestało sięgać po tę substancję.
- Od konferencji, która odbyła się w połowie lipca, nie ujawniono jednak żadnych dalszych informacji dotyczących postępu prac.
- Odwiedza nas 3,5 miliona czytelników miesięcznie, a 400 tysięcy osób śledzi nasze media społecznościowe.
- Elon Musk – obecnie najbogatszy człowiek na świecie, znany jest nie tylko z tego, że jest właścicielem Tesli i dąży do skolonizowania Marsa.
- Operacja tego typu wymaga jednak dokładnego doboru pacjentów, obserwowanych i zbadanych wcześniej przez szereg specjalistów.
- Ciężko nie odnieść wrażenia, że to początek cyberpunkowej wizji inwazyjnej ingerencji w ludzkie ciało.
Firma zbudowała również robota, który pod okiem neurochirurga może wykonywać nieskomplikowane operacje. Mimo braku szczegółowych informacji o procedurze, wiadomo, że robot chirurgiczny miał umieścić 64 elastyczne nici, cieńsze od ludzkiego włosa, w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę ruchu. Neuralink ma na celu bezprzewodowe rejestrowanie i przesyłanie sygnałów mózgowych do aplikacji dekodującej zamiary ruchowe.
W zeszłym miesiącu Alex, drugi uczestnik badania PRIME, otrzymał implant Neuralink. Operacja, przeprowadzona w Barrow Neurological Institute, zakończyła się sukcesem – Alex został wypisany już następnego dnia, a jego rekonwalescencja przebiegała bezproblemowo. Teraz badacze pokazują, że Alex z pomocą swoich myśli jest w stanie… Musk twierdzi także, że jego urządzenie może pomóc osobom z utratą słuchu i wzroku. Implant umieszcza chip i inne elementy elektroniczne w czaszce użytkownika. Komunikację zapewnia bezprzewodowe połączenie, które wysyła dane sygnału mózgowego do aplikacji Neuralink, a ta dekoduje je na działania i intencje.
Choć takie badania wzbudzają kontrowersje, są one kluczowe dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań medycznych. Elon Musk wielokrotnie podkreślał, że w przyszłości technologia Neuralink ma pomóc ludziom cierpiącym na różne schorzenia, które obecnie są trudne lub niemożliwe do wyleczenia. Robot Neuralink posługuje się zestawem optyki oraz pięcioma kamerami pozwalającymi na korzystanie z koherencyjnej tomografii optycznej (ang. Optical Coherence Tomography, OCT). To technologia diagnostyczna, która pozwala na uzyskania żywych obrazów w bardzo wysokiej rozdzielczości, ponieważ opiera się na działaniu fal świetlnych, a nie radiowych. Jednocześnie jest ona całkowicie bezpieczna z uwagi na brak szkodliwego dla pacjenta promieniowania. Został on zaprojektowany tak, aby wytrzymać kilkukrotnie bardziej wymagające warunki niż te, które panują w ludzkim organizmie.
Implant wykorzystuje bezprzewodową technologię do przesyłania przetworzonych sygnałów do urządzeń zewnętrznych. System umożliwia kontrolowanie kursora myszy, pisanie tekstu czy nawet granie w gry komputerowe za pomocą myśli. Pierwszy pacjent z wszczepionym implantem Neuralink potrafił sterować kursorem myszy i grać w szachy wyłącznie przy użyciu swojego umysłu.
Algorytmy genetyczne kształtują sztuczną inteligencję i machine learning
Po serii prób wszczepienia implantów różnym zwierzętom, w maju ubiegłego roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę Neuralink na badania kliniczne na ludziach. Pierwsze wszczepienie chipu przez Neuralink 28 stycznia 2024 roku to dopiero początek. Ważne jest, aby w tym procesie kierować się nie tylko dążeniem do postępu technologicznego, ale także odpowiedzialnością społeczną i etyczną.